Czy zegarek z GPS dla dzieci może zastąpić telefon komórkowy?

W dzisiejszych czasach rodzice stają przed trudniejszym pytaniem: w jakim wieku dziecko powinno mieć smartfona? Wiek, w którym dzieci stają się użytkownikami komórek systematycznie spada, co nie zawsze jest najlepszym pomysłem. Smartfon to przecież narzędzie do nieskrępowanego dostępu do Internetu – źródło wielu korzyści, alei  zagrożeń, jakie się z tym wiążą. W przeciwieństwie do na przykład prawa do jazdy, nie ma prawnych wytycznych dla rodzica, które określają, kiedy dziecko może otrzymać pierwszy telefon komórkowy. Czy są inne alternatywy dla smartfona? Podpowiadamy, jak bezpiecznie wprowadzić dziecko w cyfrowy świat.

Szczęśliwa dziewczyna o ciemnych włosach udająca, że ma telefon komórkowy i go używa w postaci dłoni
Telefon komórkowy

Młodzi – uzależnieni od Internetu i mediów społecznościowych

10 lat – to średnia wieku, w którym dziecko zwykle dostaje swój pierwszy telefon komórkowy, a w dużych miastach średnia spada nawet do ośmiu lat. Jednak moment, w którym najmłodsi pierwszy raz sięgają po smartfon, następuje zdecydowanie wcześniej. Już ponad 40 proc. rocznych i dwuletnich dzieci w Polsce korzysta z urządzeń mobilnych, wśród nich niemal co trzecie używa ich codziennie lub prawie codziennie. Ponad 80 proc. rodziców udostępnia korzystanie ze smartfonów lub tabletów dzieciom poniżej szóstego roku życia.

Telefon komórkowy dla dziecka – tak czy nie?

Decydując się na zakup pierwszego telefonu komórkowego dla malucha, warto dobrze przemyśleć wszystkie argumenty za i przeciw. Jednak, jeśli nie chcesz dawać dziecku smartfona, ale zależy Ci na stałym kontakcie z Twoją pociechą, gdy staje się coraz bardziej niezależna, odpowiedzią może być smartwatch.

Czym jest zegarek GPS dla dzieci?

Zegarek GPS dla dzieci to smartwatch dla dzieci, będący jednocześnie telefonem komórkowym i lokalizatorem GPS. W ten sposób zawsze możesz skontaktować się z dzieckiem dzwoniąc do niego lub sprawdzając jego lokalizację.

Zegarek GPS dla dzieci – odpowiedź na oczekiwania rodziców

Kiedyś tylko detektywi z kreskówek mogli dzwonić z urządzeń umieszczonych na ich nadgarstkach. Teraz dzieci już w wieku pięciu lat kontaktują się z rodzicami za pomocą swoich smartwatchów gps, wysyłają emotikony do znajomych, grają w gry i informują o swojej lokalizacji członków rodziny. Technologia smartwatcha jest również projektowana z większą liczbą zabezpieczeń niż wcześniej, ale rodzice powinni dokładnie rozważyć dostępne opcje przed wyborem technologii dla swoich maluchów, tak aby była jak najbardziej przyjazna, bezpieczna i dostosowana do wieku dziecka.

Jakie są więc zalety zegarka GPS dla dzieci? Czy ma telefon komórkowy?

 • Zegarek akceptuje tylko połączenia z wcześniej zatwierdzonych przez rodzica numerów telefonów.
 • Urządzenie zakłada się na nadgarstek dziecka, dzięki czemu nie można go zostawić gdzieś indziej podczas zabawy.
 • Większość urządzeń posiada alarm zdjęcia z ręki malucha, o czym rodzic zostanie natychmiast powiadomiony.
 • Zegarek GPS dla dzieci posiada funkcję SOS, dzięki czemu dziecko zawsze kontaktuje się z osobą dorosłą.
 • Urządzenie nie ma dostępu do internetu, mediów społecznościowych, ani innych aplikacji, których rodzic nie zatwierdził.
 • Smartwatch pokazuje lokalizację malucha w dedykowanej aplikacji, którą rodzic lub opiekun instaluje na swoim telefonie komórkowym, dzięki czemu całodobowo można zobaczyć, gdzie jest dziecko.
 • Rodzic ma możliwość ustawienia w aplikacji stref bezpieczeństwa i jeśli dziecko je opuści, urządzenie natychmiast informuje opiekunów o tym.

Zastanawiasz się nad zegarkiem GPS dla dzieci? 

Znalezienie odpowiedniego smartwatcha z właściwymi funkcjami dla Twojego dziecka może być trudne. Na co warto zwrócić uwagę?

 • Żywotność baterii – największą wadą większości urządzeń elektronicznych jest żywotność baterii i podobnie jak smartfon, zegarek dziecięcy będzie musiał być ładowany co 1 lub 3 dni, w zależności od intensywności użytkowania. 
 • Łatwość użytkowania – smartwatch dla dzieci powinien być bardzo łatwy w obsłudze i zrozumiały dla dziecka.
 • Typ interfejsu – może to znacznie wpłynąć na użyteczność zegarka. Nawigacja w pełni dotykowego ekranu może być dość trudna, ze względu na mały obszar. Lepszą opcją jest wybór smartwatcha, który wykorzystuje zarówno nawigację na ekranie dotykowym, jak i przyciski.
 • Możliwość dzwonienia i odbierania połączeń

Zegarek GPS dla dzieci a telefon komórkowy – świetna alternatywa

Coraz młodsi uzależniają się od telefonu i Internetu. Media cyfrowe nie są złe, ale niewłaściwie używane mogą doprowadzić do wielu nieszczęść. Aktualnie, Internet to naturalne środowisko dla dzieci i młodzieży, trzeba jednak umiejętnie z niego korzystać. Jak prawidłowo wprowadzić dziecko w cyfrowy świat? Sposobem na przesunięcie w czasie zakupu pierwszej komórki dziecku, ale jednoczesne pozostanie z nim w kontakcie, gdy jest daleko, jest zakup smartwatcha. Współczesne zegarki GPS, dzięki możliwości dzwonienia, świetnie zastąpią smartfona! A dodatkowo, urządzenie umożliwia śledzenie lokalizacji dziecka i zarządzanie tym, kto się z nim komunikuje. Posiadanie inteligentnego zegarka nie jest już tylko zarezerwowane dla dorosłych, dzięki bogatemu asortymentowi dla dzieci.