Funkcja SOS

Urządzenia, dzięki którym w kilka sekund możemy zawiadomić bliskich o niebezpiecznej sytuacji, w jakiej się znaleźliśmy, do niedawna mogliśmy znać jedynie z filmów science fiction. Dzisiaj jednak zaawansowane technologie pomagają nam wysyłać szybkie powiadomienia, które już po 3 sekundach informują naszych bliskich o tym, że potrzebujemy wsparcia. Jednym z takich urządzeń jest zegarek GPS dla dziecka z przyciskiem SOS, z którego kilkulatek może wezwać pomoc w każdej chwili. Zaalarmowany rodzic nie tylko sam może szybko zareagować — ma także szansę na natychmiastowe powiadomienie o zdarzeniu odpowiednich służb, czy jeżeli sytuacja ma miejsce w szkole — dyrekcji lub nauczycieli.

Jaką rolę pełni przycisk SOS dla dziecka?

Przycisk SOS jest nieodłącznym i bardzo charakterystycznym elementem prawie każdego zegarka GPS dla dziecka. Ma on za zadanie maksymalnie ułatwić wezwanie pomocy przez kilkulatka, który znalazł się w trudnej sytuacji. Jeżeli wyobrazimy sobie okoliczności, w których nasz syn lub córka nie posiadają smartwatcha z guzikiem SOS. Jeżeli kilkulatka zaczepi ktoś obcy, stanie się ofiarą innych uczniów w szkole, czy poza nią, lub po prostu źle się poczuje, będzie musiał użyć telefonu, jeżeli w ogóle posiada już własny. Dobrze, jeżeli smartfon jest pod ręką, gorzej, kiedy dziecko nie ma czasu po niego sięgnąć. Kolejnym problemem może jednak okazać się to, że komórkę należy odblokować i wybrać na niej właściwy numer — to wiąże się z czasem i dodatkowym stresem. Na takim przykładzie doskonale widać przewagę smartwatcha z przyciskiem SOS nad zwykłym telefonem.

Zegarek GPS dla dziecka, który ma wbudowany przycisk SOS to bez wątpienia jeden z lepszych gwarantów bezpieczeństwa dla kilkulatka. W każdej niespodziewanej sytuacji Twoja pociecha może natychmiast nacisnąć przycisk alarmowy i wezwać pomoc. Jest to bardzo proste — żadne dziecko nie powinno mieć z tym problemu. Należy jednak uczulić syna lub córkę na to, że urządzenie powinni mieć stale przy sobie, najlepiej na swoim nadgarstku. Tylko wtedy szybkie wezwanie wsparcia jest kwestią wykonania zaledwie jednego ruchu. Zaalarmowany odpowiednio wcześnie rodzic może w porę zareagować i natychmiast udzielić swojemu dziecku pomocy. 

Funkcja SOS zegarka gps dla dziecka marki Motus Watchy
Źródło: motusxd.pl

Jak działa przycisk SOS w smartwatchu dla dziecka?

Kiedy dziecko znajdzie się w niebezpiecznej sytuacji lub źle się poczuje i będzie chciało powiadomić o tym rodziców, wystarczy, że naciśnie jeden guzik, który najczęściej znajduje się z boku zegarka. Jest to bardzo proste, dlatego nie musimy obawiać się, że kilkulatek o tym zapomni lub nie będzie wiedział, co ma zrobić, kiedy będzie potrzebował pomocy. Po kilku sekundach od użycia przycisku zegarek wyśle na numer opiekuna (który najczęściej przypisuje się automatycznie w aplikacji podczas dodawania urządzenia do usługi) odpowiedni alert. Większość modeli może wysyłać tego typu powiadomienie nie tylko do jednego rodzica, ale do kilku opiekunów, lub określonej liczby osób. 

Kiedy dziecko powinno użyć przycisku SOS?

Odpowiedź na to pytanie nasuwa się sama — dziecko powinno użyć przycisku SOS zawsze, kiedy czuje, że jest taka potrzeba. Mobbing i hejt w szkole to dziś niestety bardzo dobrze znane zjawisko — chcąc uchronić swoją pociechę przed niebezpiecznymi konsekwencjami, jakie mogą wyniknąć z nękania go przez innych uczniów, uczul go na to, aby w momencie, gdy poczuje zagrożenie, od razu użył przycisku SOS. Jeżeli boisz się, że Twój kilkulatek mógłby zachęcony słodyczami oddalić się z placu zabaw z obcym człowiekiem, również zaznacz, że w przypadku zaczepiania przez nieznane osoby, natychmiast musi wezwać pomoc. Zasada szybkiego powiadamiania rodzica o niebezpieczeństwie oczywiście dotyczy także wypadków i innych nieszczęśliwych zdarzeń, które mogą przydarzyć się dziecku. Kilkulatek musi pamiętać, że wystarczy szybkie naciśnięcie jednego guzika, by natychmiast otrzymać pomoc. Pewność, że w każdej sytuacji może liczyć na mamę i tatę poprawi jego samopoczucie, komfort i zapewni jeszcze większe poczucie bezpieczeństwa.