Poziom trudności obsługi zegarka dla dziecka z GPS

Ostatnio na coraz większej popularności zyskują zegarki GPS dla dzieci. Urządzenia te mają wiele funkcji, które są dobre zarówno dla rozwoju dziecka, jak i dają im dużo zabawy. Dzięki lokalizatorowi GPS rodzice zyskują stały kontakt z pociechą. Dzieci już od najmłodszych lat mają styczność z elektroniką, dlatego w większości przypadków bardzo szybko opanują sztukę obsługi smartwatcha. Opiekunowie mogą wybierać z szerokiej oferty tych urządzeń dostępnej na rynku, tak aby dostosować poziom trudności obsługi zegarka GPS w zależności od wieku dziecka.

Budowa zegarka dla dziecka z GPS

Zegarek GPS dla dzieci to smartwatch, który jest zarówno telefonem komórkowym, jak i lokalizatorem GPS. W ten sposób zawsze możesz skontaktować się z dzieckiem, dzwoniąc do niego lub sprawdzając jego lokalizację. Niektóre modele oferują również geo-ogrodzenie, czyli możliwość ustawienia stref, takich jak na przykład dom lub szkoła, po opuszczeniu których rodzic natychmiast otrzymuje powiadomienie o potencjalnym problemie. Urządzenia dla najmłodszych – jak Smartwatch Garett GPS Junior 2 – posiadają specjalny przycisk SOS, który powiadamia jednocześnie nawet aż trzy numery telefonów o potencjalnym zagrożeniu. Modele te mają także wbudowany głośnik i mikrofon oraz obsługują karty SIM wszystkich operatorów. Co więcej, z przodu wbudowano też kamerę, która może służyć do rozmów wideo oraz robienia zdjęć. Połączenie odbywa się przez WeChat – żeby obraz był płynny, wymagana jest dość szybka łączność komórkowa lub Wi-Fi. Większość aktualnie dostępnych zegarków dla dzieci z GPS, dostosowując się do wymagań najmłodszych, jest dostępna w różnorodnej gamie kolorystycznej – czarny, różowy, niebieski – do wyboru do koloru! Wiele z nich posiada możliwość wymieniania opasek. Wszystkie modele są również wyposażone w kolorowy, dotykowy wyświetlacz. Ważne, żeby pamiętać, że zegarek musi dotrzymać kroku małemu odkrywcy. Dlatego obudowa zegarka powinna być odporna na uderzenia, przetarcia oraz wodoszczelna.

Budowa zegarka dla dziecka z GPS wraz ze smartfonem w białym kolorze leżące na konarze drzewa
Budowa zegarka dla dziecka z GPS wraz ze smartfonem

Zegarek dla dziecka z GPS – dla malucha czy nastolatka?

Budowa urządzenia jest dostosowana do wieku użytkownika. Serie dla najmłodszych występują w ciepłych, pastelowych kolorach, a na wyświetlaczach często pojawiają się bajkowe postacie. Obsługa tych modeli jest bardzo przyjazna dla maluchów, dzięki mniejszej ilości przycisków oraz funkcji. Natomiast młodzieżowy zegarek GPS wyglądem przypomina sportowe lub futurystyczne urządzenia, podobne do tych dla dorosłych. Cechuje je także większa ilość funkcji, takich jak na przykład wykonywanie zdjęć telefonem oraz monitoring braku aktywności.

Podstawowe funkcje zegarka dla dziecka z GPS

Klasyczne zegarki dla najmłodszych zastąpione zostały przez znacznie nowsze urządzenia, które posiadają mnóstwo funkcji, jednak istnieje kilka podstawowych opcji, które są najważniejsze dla rodzica. Większość smartwatchów dla dzieci jest wyposażona w przycisk alarmu. Funkcja lokalizacji GPS zapewnia, poczucie bezpieczeństwa i możliwość całodobowego sprawdzenia, gdzie jest dziecko. Dzięki trzem technologiom – GPS, LBS i WiFi, bezbłędnie odczytasz dokładną lokalizację swojej pociechy. Zegarek także odbiera wiadomości SMS, pozwala na wysyłanie notatek głosowych, możesz prowadzić z dzieckiem rozmowy głosowe, a nawet czat wideo. Wystarczy do zegarka włożyć kartę nano SIM bez ustawionego PIN’u i rozmawiać przez wbudowany głośnik oraz mikrofon. Kolejną podstawową funkcją jest zdalny podsłuch, który pozwala rodzicowi sprawdzić, w jakich warunkach się znajduje i jak jest traktowane jego dziecko.

Obsługa zegarka dla dziecka z GPS

Obsługa zegarka dla dziecka z GPS jest prosta i intuicyjna. Dotykowy ekran oraz specjalne guziki jest dostosowany do wieku i umiejętności użytkownika. Przycisk SOS natychmiast powiadamia opiekuna o niebezpieczeństwie, natomiast przycisk połączenia pozwala na szybkie skontaktowanie się z zapisanymi numerami. Smartwatche dostępne na polskim rynku mają menu i wszystkie funkcje przetłumaczone na ojczysty język, tak aby nikt nie miał trudności z obsługą urządzenia.

Dedykowana aplikacja dla rodzica

Zegarka używa dziecko, ale nad zawartością i ustawieniami czuwają rodzice, za pomocą aplikacji na smartfona. Większość z nich działa zarówno na Androidzie, jak i iOSie i jest dostępna w języku polskim.

Na ekranie głównym można sprawdzić lokalizację zegarka, a na dolnym pasku mamy kilka podstawowych funkcji:

  • Czat – rozmowy tekstowe i głosowe,
  • Geo-ogrodzenie – obszar, po którym dziecko może się poruszać,
  • Lokalizacja, czyli aktualne miejsce w którym dziecko się znajduje,
  •  Ślady – trasa, którą dziecko pokonało.

Natomiast w ustawieniach można wpisać numery SOS, włączyć oszczędzanie energii i powiadomienia o niskim stanie baterii w zegarku, wprowadzić kontakty do książki telefonicznej, a nawet ustawić harmonogram włączania i wyłączania zegarka, w celu oszczędzania energii. W modelach dla starszych dzieci można nawet wprowadzić plan zajęć, tak żeby nastolatek nie zapomniał o żadnych obowiązkach.