Zegarek GPS dla dzieci – wady i zalety

Zapewnienie dzieciom bezpieczeństwa niewątpliwie znajduje się na szczycie listy priorytetów każdego z rodziców. Niestety, w dzisiejszych czasach opiekunowie mają wiele powodów, aby martwić się o dobre samopoczucie swojego dziecka przy dawaniu mu jednocześnie swobody w odkrywania świata bez nadzoru. Wszyscy możemy zgodzić się co do jednego – myśl o zaginięciu dziecka jest absolutnie przerażająca. Jakie jest rozwiązanie tej sytuacji? Wielu rodziców decyduje się na podarowanie swoim pociechom zegarka GPS, który pomaga im zadbać o bezpieczeństwo najmłodszych.  

Podczas oglądania wiadomości w telewizji lub porannej lektury gazety, widzimy tak wiele przypadków krzywdzenia dzieci, porwań, czy zaginięć. Jednak rodzice nie mogą i nie powinni ograniczać dziecięcej wolności, ponieważ uważają, że na zewnątrz jest tak niebezpiecznie. Maluchy muszą chodzić do szkół, na zajęcia sportowe, na lekcje tańca i w wiele innych miejsc. W większości przypadków, jeśli oboje rodzice pracują, nie są w stanie zawieźć dzieci do wszystkich tych miejsc, poczekać na nie i odebrać je ponownie. Dlatego większość opiekunów decyduje się na zakup zegarka GPS, który pozwala im na ciągłe monitorowanie miejsca przebywania dziecka. Urządzenie stale aktualizuje lokalizację dziecka w aplikacji na telefon komórkowy, do której rodzic ma dostęp. Jednak rynek oferuje szereg zegarków GPS dla dzieci, więc jak wybrać najlepszy?

Zegarek gps dla dzieci na lewej ręce w kolorze różowym dziewczynki o jasnych włosach w okularach przeciwsłonecznych z różowymi oprawkami
Zegarek GPS dla dzieci

Zegarek GPS dla dzieci – na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Wiele z dostępnych na rynku zegarków GPS dla dzieci pełni funkcję zastępczą dla telefonów komórkowych. Jest to świetne rozwiązanie dla rodziców, którzy nie są jeszcze gotowi, aby pozwolić swoim dzieciom zagłębić się w uzależniający świat mediów społecznościowych. Na co więc zwrócić uwagę przy zakupie? Przede wszystkim na łatwość obsługi i dedykowaną aplikację dla rodzica w języku polskim. Taką usługę oferują m.in. sklepy Bezpieczna Rodzina oraz Calmean. Smartwatcha GPS powinno również cechować się dokładnością lokalizacji, żeby jak najlepiej wskazywać informację o miejscu przebywania Twojej pociechy. Pamiętajmy o tym, że maluchy prowadzą aktywny i ciekawski tryb życia, dlatego urządzenie powinno być trwałe, wykonane z mocnego tworzywa, i przede wszystkim wodoodporne, aby jak najdłużej spełniało swoje funkcje.

Jakie są zalety zegarka GPS dla dzieci dla rodzica?

Przede wszystkim komunikacja – możliwość dotarcia i skontaktowania się z maluchem w każdej sytuacji to ogromna korzyść. Zwłaszcza że większość urządzeń ma długi czas czuwania baterii – jak na przykład Calmean Child Watch Touch, który pozostaje aktywny do 100 godzin, a ładuje się tylko w ciągu godziny. Jednym z głównych powodów, dla których rodzice decydują się na zakup tego gadżetu, jest możliwość szybkiej reakcji w sytuacji zagrożenia. Wyobraź sobie sytuację, że nie wiesz, gdzie przebywa Twoje dziecko i nie możesz nic zrobić? Brzmi strasznie, prawda? Dzięki temu, że Twój maluch będzie miał zegarek z lokalizacją GPS, będziesz mógł sprawdzić miejsce jego przebywania, a nawet nasłuchiwać otoczenie, żeby upewnić się, że wszystko jest w porządku.  A gdyby naprawdę wydarzyło się coś niebezpiecznego, to dziecko będzie mogło użyć przycisku SOS i natychmiast dostajesz powiadomienie na dedykowaną aplikację w Twoim telefonie. 

Zegarek GPS dla dziecka, czyli gadżet, który sprawi radość też Twojemu dziecku

Oprócz funkcji, które są ważne dla Ciebie jako rodzica, zegarki GPS oferują szereg funkcji skierowanych bezpośrednio do maluchów. Funkcja licznika kroków, informacja o spalonych kaloriach, kalendarz, gry edukacyjne, czy możliwość otrzymania wirtualnej nagrody w postaci serduszka – to tylko niektóre z dostępnych udogodnień dla dziecka. 

Dlaczego warto zdecydować się na zakup zegarka GPS?

Istnieje wiele powodów, dla których rodzic powinien rozważyć decyzję o zakupie zegarka GPS dla dziecka:

  • zapewnienie dziecku bezpiecznego przejazdu z domu do szkoły i w inne miejsca;
  • monitorowanie miejsca pobytu dziecka, aby upewnić się, że znajduje się w miejscu, w który akurat powinno być;
  • lokalizowanie dziecka w przypadku uprowadzenia lub zaginięcia;
  • poczucie, że zapewnia się mu bezpieczeństwo;
  • stała wiedza o lokalizacji dziecka;
  • zagwarantowanie niezależności dla dziecka, ponieważ częściej będzie mogło wychodzić z domu samodzielnie.

Czy zegarek GPS dla dzieci odbiera ich prawo do prywatności?

Choć wydaje się, że urządzenia te są dobrodziejstwem dla rodziców i dzieci, one również mają swoją drugą stronę. Ponieważ  zegarek stale monitoruje miejsce pobytu dziecka i informuje o tym rodziców, mogą one odczuwać utratę prywatności. Młodszym dzieciom może to nie przeszkadzać, ale nastolatki będą postrzegać to jako naruszenie ich prywatności. Konieczność noszenia zegarka GPS dorastająca młodzież może zinterpretować jako brak zaufania ze strony opiekunów i odebranie wolności. Dlatego urządzenie, które ma zapewnić dziecku bezpieczeństwo, może samo doprowadzić do konfliktu między rodzicami a pociechami. Rodzice powinni ostrożnie podejść do decyzji o zakupie takiego urządzenia, a gdy się już na to zdecydują, to przeprowadzić z kilkulatkiem lub nastolatkiem rozmowę, nie dając mu poczucia, że traci prywatność i wolność.

Wady zegarka GPS – fałszywe poczucie bezpieczeństwa?

Rozważając zakup zegarka GPS dla dzieci, nasuwa się wiele pytań etycznych. Wiele osób kwestionuje ich użycie, obawiając się, że utrudnią dziecku rozwój niezależności. W końcu, jeśli mama i tata patrzą przez ramię dziecka 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, to może mieć ono fałszywe poczucie bezpieczeństwa, gdy zostaje samo. Inne obawy dotyczą tego, że naruszenie prywatności dziecka lub nastolatka spowoduje, że pociecha zbuntuje się lub zareaguje i usunie urządzenie śledzące, że „nieznajome niebezpieczeństwo” jest mniejszym problemem, niż sądzi wielu rodziców, oraz że urządzenia śledzące, które pozwalają rodzicom słuchać do tego, co dzieje się wokół ich dziecka, można uznać za naruszenie prywatności.

Zegarek GPS dla dzieci – tak czy nie?

Pomimo argumentów przemawiających za i przeciw śledzeniu dziecka, zegarki GPS to obecnie ogromny rynek, który cieszy się coraz większą popularnością. Niektóre z urządzeń zaprojektowanych specjalnie do użytku przez rodziców z dziećmi oferują unikalne funkcje, które spełniają różnorodne potrzeby. Produkty te mają na celu dostarczenie rodzicom wszelkich informacji, jakich mogą potrzebować, na temat miejsca pobytu ich dziecka, stanu zdrowia i nie tylko. Korzyści są obopólne, ponieważ dziecko otrzymuje świetny gadżet pozwalający mu mierzyć kroki, czy robić zdjęcia.